Pumpkinface” by Philip Hay


Jeżeli kiedykolwiek czułeś, że Halloween/Dzień Wszystkich Świętych chcesz przeżywać w  bardziej duchowym wymiarze mam kilka wskazówek:

  • Odwiedzając groby tego dnia postaraj się podejść do tego świadomie. Zastanów się nad tym co czujesz idąc na cmentarz, pozwól sobie na chwilę refleksji. Spraw aby był to rytuał, wspomnienie tych którzy odeszli a nie kolejne zadanie do odhaczenia z listy wielu innych rzeczy do zrobienia.
  • Podczas obiadu zostaw miejsce dla ducha lub duchów, które być może będą chciały się do Ciebie przyłączyć i nie zapomnij poczęstować ich jedzeniem i piciem!
  • Jeśli masz kogoś bliskiego kto niedawno odszedł lub kogoś z kim chciałbyś się porozumieć w tym dniu, zapal świeczkę podczas wymawiania jego imienia i postaw ją na środku stołu. Wszyscy obecni przy tym rytuale mogą myśleć o kimś innym więc upewnij się, że masz wystarczającą ilość świec, aby nikogo nie pominąć.
  • Zachęć rodzinę i znajomych żeby podzielili się historiami o tych, których właśnie „zaprosili” do stołu.
  • Po obiedzie możesz podzielić się z zebranymi osobami zdjęciami tego kogo wspominałeś, włączyć jego ulubioną muzykę, lub zrobić cokolwiek innego co poczujesz.
  • Poszukaj sposobu żeby wyrazić wdzięczność za ich życie i wszelki trudy oraz to co po sobie zostawili. Możesz zakończyć wieczór tańcami, grą na instrumencie, medytacją na cześć tych, którzy odeszli lub po prostu wyjść na spacer i czuć ich obecność w chłodnym jesiennym powietrzu.

Uroczystość ta może się odbywać jako celebracja duchów w ogólnym znaczeniu, wspomnienie Twoich przodków lub jakichkolwiek innych duchów, którym jesteś wdzięczny w danym momencie. Po prostu pomyśl co w tej chwili będzie dla Ciebie najlepsze. To może przekształcić się w dzień wspomnień z dzieciństwa, odkrywania swojego drzewa genealogicznego, historii z którą czujesz szczególną więź, itp.

Najważniejsze jednak aby nie zamienić tego duchowego przeżycia w coś ponurego. Niech to będzie świętowanie, nawet jeżeli ma melancholijny wydźwięk, skup się na pięknie wspomnień i wyrażeniu wdzięczności najbliższym za to, że byli.

Jeśli interesuje Cię skąd wywodzi się Halloween i Wszystkich Świętych, kliknij tutaj.


Zdjęcie powyżej – “Pumpkinface” by Philip Hay
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/