@krystlecute


Joga jest powszechnie zalecana przez lekarzy i terapeutów jako sposób, na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Od problemów z kręgosłupem aż do różnego rodzaju lęków i depresji. Może być świetnym sposobem, aby złagodzić ból i przywrócić równowagę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że praktyka bez odpowiednich wskazówek i świadomości ciała, może też wyrządzić wiele szkód.
Wlaśnie dlatego, wybór doświadczonego nauczyciela z odpowiednim podejściem, jest naprawdę kluczowy dla zapewnienia sobie bezpiecznej praktyki.
Najważniejszym czynnikiem, który zapewnia bezpieczeństwo jest nauka poprawnego utrzymania pozycji. Musisz być w stanie prawidłowo wykonać wszystkie podstawowe asany, zwłaszcza jeśli twoim celem jest, przejście do praktyki Vinyasy takiej jak Ashtanga. Tak samo jak musimy nauczyć się chodzić, zanim bedziemy mogli biegać, tak nie powinno się nigdy rozpoczynać przygody z jogą od zajęć dynamicznych.


Najczęstsze błędy robione podczas praktyki:
• Nie używanie siły centrum, zwłaszcza podczas pozycji otwierających kręgosłup – jest to jedna z głównych przyczyn urazów w jodze.
• Przeprostowywanie kolan i łokci – bardzo częste i wyjątkowo szkodliwe dla stawów, osłabia mięśnie i przeciąża stawy czego wynikiem są uszkodzenia chrząstki.
• Nie słuchanie swojego ciała – ból to oznaka, że należy zwolnić lub skorygować pozycję. Ból nie pojawia się po to by go ignorować i przezwyciężyć (chyba, że bólem nazywamy rozciąganie, co też się zdarza).
• Zapominanie o stopach – stopy to nasza podstawa, każda nieprawidłowość w tym obszarze wpływa postawę, a w efekcie na rozłożenie sił w asanach.
• Nie zdawanie sobie sprawy z tego, że tak naprawdę pierwszą lekcją jogi jest świadomość ciała.
• Zapominanie o oddechu.
• Koncentracja na formie, zamiast na treści.


Jeśli chcesz zgłębić powyższe kwestie oraz dowiedzieć się jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń zapisz się na jeden z moich warsztatów “Bezpieczeństwo w Jodze”.

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić szczegóły i najbliższe terminy.


kręgosłup

@pb.acupuncture


To przerażające, jak wiele osób praktykujących jogę nigdy nie słyszało o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pracowałam z wieloma, które boleśnie doświadczyły tego na własnej skórze. I nadal duża część ćwiczących nie zna tych prostych zasad, które pomagają zachować bezpieczeństwo i uniknąć urazów.
Wydaje mi się, że większość nauczycieli jogi w dzisiejszych czasach ma bardziej sportowe podejście do praktyki. Dążą do szybkich wyników, wylewają siódme poty aby osiągnąć doskonałe asany, nie dając ciału wystarczającej ilości czasu na przygotowanie. Inni natomiast koncentrują się tak bardzo na metafizycznym aspekcie jogi, że zupełnie zapominają o prawidłowym trzymaniu pozycji i w ogóle o bezpieczeństwie. Tak, joga to praktyka duchowa. Duchowa praktyka, która używa ciała, aby wejść dotrzeć głębiej. Pierwszą lekcją na drodze do wyższych poziomów świadomości powinna być nauka szanowania i dbania o swoje ciało. Joga to nie zawody, nie chodzi o formę i wydajność. Więc zacznij powoli, zachowaj bezpieczeństwo i ciesz się praktyką przez całe życie.


Jeśli chcesz zgłębić powyższe kwestie oraz dowiedzieć się jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń zapisz się na jeden z moich warsztatów “Bezpieczeństwo w Jodze”.