Od lat lekarze przestrzegają żeby ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, ponieważ jest przyczyną wielu chorób takich, jak np. miażdżyca, cukrzyca typu 2 oraz zwiększa ryzyko występowania nowotworów.Większość z nas ignoruje ostrzeżenia, tłumacząc sobie, że człowiek to drapieżnik a podstawowym pokarmem drapieżników jest właśnie mięso…

Najnowsze odkrycie Naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego* pokazuje, co może być przyczyną szkodliwego wpływu czerwonego mięsa na organizm ludzki.

Zdjęcie: tumblr @yesyoushould

Wieprzowina, jagnięcina i wołowina zawierają cukier, którego ciało ludzkie nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć dlatego uruchamia reakcję obronną, zaczyna produkować przeciwciała, które wytwarzają toksyny zatruwając nasz organizm. Inne ssaki mają go już w swoim organizmie, więc nie powoduje on u nich tak gwałtownej reakcji.

Nie trzeba całkowicie  rezygnować z jedzenia mięsa ale warto zastanowić się czy naprawdę jest nam potrzebne i pamiętać o bezpiecznej dawce, czyli 70g dziennie:)


* Nowe badania opublikowano w czasopiśmie, Proceedings of National Academy of Sciences.

(A red meat-derived glycan promotes inflammation and cancer progression PNAS 2015 112 (2) 542547; published ahead of print December 29, 2014)

Więcej informacji znajdziesz: tutaj