Gdy myślimy o ciele, o zdrowiu, mamy najczęściej na myśli skórę, kości, system oddechowy, krwionośny. Jednak zapominamy o najważniejszym z nich, o naszym systemie energetycznym, który nie tylko przenika wszystkie pozostałe ale przede wszystkim scala nas w jedną całość.

W kulturach starożytnych, pojecie ciała energetycznego i jego wpływ na nasze zdrowie jest były powszechnie znane. Każda tradycja ma na nie inną nazwę, inne sposoby na przywracanie mu równowagi, ale w istocie wszystkie mówią o tym samym, kanałach i punktach kumulujących określone energie. Dzisiaj spojrzymy na te ostatnie – CZAKRY.

czakra joga

Punkty energetyczne związane są z określonymi organami, sferami życia i cechami osobowości. Zaburzenia równowagi tego delikatnego systemu, odbijają sie nie tylko na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym, ale i bezpośrednio na jakości naszego życia codziennego. Na szczęście istnieje wiele sposobów pracy z czakrami, które pomagają przywrócić równowagę. Post na ten temat już wkrótce…

Nasz system składa się z bardzo wielu punktów energetycznych, ale najczęściej mówi sie o 7 podstawowych czakrach. Poniżej tabelka charakteryzująca każdą z nich:

CZAKRY charakterystyka

 

Kazdy rodzaj jogi wplywa na nasze czakry, ale dla tych ktorzy chcieliby skupic sie konkretnie na pracy z systemem energetycznym, proponuje Chakra Yoga (praktyka asan z nastawieniem na balansowanie czakr) lub joge kundalini.