Poniżej przedstawię Ci kilka najbardziej popularnych stylów Jogi.


Hatha Joga

Hatha to ogólny termin, który odnosi się do wszystkich fizycznych praktyk jogi. Tak więc, większość współczesnych stylów jogi należy do tej kategorii.


Sivananda Joga

Sivananda jest prawdopodobnie najbardziej tradycyjną odmianą jogi. Skupia się ona głównie na duchowym aspekcie jogi. Podobnie jak w oryginalnych naukach hinduskich mistrzów, jest to bardziej nauka spirytualna, niż ćwiczenia fizyczne. Każde zajęcia zawierają 12 głównych pozycji, pranayamę (oddech), śpiewanie i medytację. Długi relaks w savasanie (pozycja martwego ciała) odgrywa kluczową rolę w tej praktyce.
Ten styl opiera się na naukach Swami Sivananda.

GIM1

@brucelipton


Joga Iyengara

Metodę Iyengar można nazwać metodą minimalistyczną. Opiera się ona głównie na precyzji i dokładności wykonywania asan. Więc bądź przygotowany na długie momenty bezruchu. Pozwoli to zauważyć, jak trudnym wyzwaniem może być poprawne utrzymanie pozycji. Mimo, że ta praktyka nie przyśpieszy Twojego tętna, to na pewno Cię wzmocni oraz zwiększy elastyczność i świadomość ciała.
Ważną cechą jogi Iyengara jest wykorzystanie rekwizytów t.j. kostki, koce, paski, krzesła, podpórki i ściana z linami.

Styl ten został opracowany przez B.K.S. Iyengar.

GIM

@samatva.yoga.ayurveda


Vinyasa Joga

Vinyasa jest rodzajem jogi, który łączy w sobie dynamiczne, płynne przechodzenie z pozycji do pozycji ze świadomym oddechem.


Power Joga

Power Joga to intensywny trening który na pewno sprawi, że się spocisz. Praktyka ta jest wymagająca, dynamiczna, kultywuje uczucie wolności, odważnego podchodzenia do wyzwań, zarówno na macie jak i poza nią. Świetny sposób, żeby wzmocnić ciało i poczuć się pełnym energii.
Power Yoga jest zakorzeniona w tradycji Ashtangi.

Beryl Bender Birch i Bryan Kest wprowadzili ją w latach 80-tych, jako alternatywę dla sztywnej struktury Ashtangi. Power Yoga różni się w zależności od osobistego stylu danego nauczyciela.

Jednymi z ważniejszych nauczycieli tego nurtu są – Baron Baptiste i Rodney Yee.


Ashtanga Joga

Ashtanga to rodzaj Vinyasy, czyli jogi dynamicznej, który wymaga dużej sprawności fizycznej. Ten styl składa się z 6 standardowych sekwencji asan. Nie ma muzyki, za to oddech Ujjahi wypełnia całą salę i pomaga wejść w stan medytacyjnego skupienia.
Zajęcia w stylu Mysore bardzo różnią się od zwykłych zajęć jogi. Każdy uczeń który poznał sekwencję, praktykuje ją we własnym tempie podczas gdy nauczyciel asystuje indywidualnie, dając osobiste uwagi i wskazówki.
K. Pattabhi Jois jest autorem metody Ashtanga Joga.

GIM3

@phuket_hotyoga


Bikram/Hot Yoga

Energiczne zajęcia Vinyasa wykonywane są w ogrzewanym pomieszczeniu. Stworzone po to, abyś mógł się spocić tak samo jak podczas praktyki w Indiach. Bikram Joga opiera się na ściśle określonej sekwencji asan (zawsze te same 26 pozycji), natomiast Hot Joga pozwala na większą swobodę praktyki.
Bikram Joga została opracowana przez Bikram Choudhury, człowieka który wzbudza duże kontrowersje, gdyż nie tylko próbował opatentować swoją sekwencję, ale broni się również przed postawionymi mu zarzutami na tle seksualnym i rasistowskim.


Kundalini Yoga

Często nazywana jogą świadomości, Kundalini bardzo różni się od odmian jogi do jakich przywykliśmy na zachodzie. Zajęcia zwykle zaczynają się od śpiewu, Kundalini to nie praktyka asan, a wiele powtarzalnych, energicznych ruchów (zwykle wykonywanych w pozycji siedzącej) w połączeniu z oddechem jogi i technikami medytacyjnymi. Świadome wykorzystanie oddechu, mantr, mudr (specjalne ułożenie rąk) i bandh (zamknięcia kluczowych punktów w ciele) bardzo intensywnie pobudza energię. Ostatecznym celem tej praktyki jest przebudzenie Kundalini – naszej uśpionej energii duchowej. Choć praktyka nie koncentruje się na fizyczności, są to wymagające, a jednocześnie podnoszące na duchu zajęcia, które znoszą nasze blokady psychiczne, pomagają osiągnąć równowagę emocjonalną i wzmacniają system nerwowy. Ta praktyka uspokaja, oczyszcza umysł i rozwija intuicję. Wywołując stan podwyższonej świadomości bywa często silnym katalizatorem transformacji.
Kundalini Joga została spopularyzowana na “Zachodzie” przez Yogi Bhajan.

GIM4

@espaciodhyana


Jivamukti Joga

Jivamukti oznacza “wyzwolenie za życia”. Jest to fizyczna praktyka, która odnosi się do Ahimsa “nie-szkodzenia” – jednej z głównych zasad jogi.
Praktyka obejmuje sekwencje asan w stylu Vinyasa, pranayamę (oddech), śpiewanie, medytację i dość zróżnicowane, często współczesne tło muzyczne.

Autorami Jivamukti Jogi są Sharon Gannon i David Life.


Restorative Yoga / Joga Relaksacyjna

Ciche, bardzo powolne, super relaksujące zajęcia. Podczas tej praktyki najczęściej korzysta się z kocy i poduszek, żeby zwiększyć komfort wykonywanych asan oraz zmniejszyć wysiłek i napięcia w ciele. Joga Relaksacyjna regeneruje, uspokaja układ nerwowy i  może nawet sprawić, że zaśniesz.

GIM5

@yogionabikewithmat


Yin Joga
Zwana także jogą taoistyczną, Yin jest regenerującym rodzajem zajęć, który skupia się na odnalezieniu rozluźnienia w każdej z pozycji. Cicha medytacyjna praktyka, która uczy Cię odpuścić i poddać się grawitacji. Yin Joga została stworzona jako alternatywa dla stylów Yang, czyli takich jak: Iyengara, Vinyasa.
Jest to bardziej pasywne podejście, które może być szczególnie trudnym wyzwaniem dla wszystkich żyjących w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości, wciąż przytłaczającej ogromną ilością bodźców zewnętrznych. Te zajęcia nauczą Cię cierpliwości i poddania się oddechowi, tak aby spokój mógł nieprzerwanie płynąć przez Twoje ciało i Twoje życie.

Paulie Zink jest człowiekiem, któremu zawdzięczamy Yin Jogę.


Jeśli chcesz dowiedzieć się o najnowszych sposobach, podkręcenia i urozmaicenia swojej praktyki sprawdź: Trendy w Jodze – Łączenie Stylów.